Kokius grūdus valgyti, jeigu netoleruojamas gliutenas?

Sunku pasakyti, ar gliuteno netoleravimas šiais laikais tikrai toks dažnas, ar gliuteno atsisakymas tapo mitybos mada. Tačiau apie tai, kokių yra kviečių ir grūdų, galima daugiau skaityti cia. O šiandien pakalbėkime apie mitybą, kokia ji galima, kai iš tiesų yra netoleruojami kviečiai ir juose esantis gliutenas. Ką dar iš grūdų tuomet galima valgyti?

Atsisakyti kviečių

GrūdaiMūsų šalyje juoda duona yra laikoma okne lietuvio identitetu. Cia juk ją kepdavo nuo senų laikų, mūsų net mitologija susijusi su duona ir grūdais (pvz., „Baltaragio malūnas“ pagal mitus sukurtas). Tačiau pasaulyje ėmus daugiau kalbėti apie gliuteno žalą žmonėms, kurių organizmas to netoleruoja, daug kas pabandė atsisakyti ir duonos, ir batono, ir visko, kame yra šios medžiagos. Vietoje to tenka rinktis kitas grūdines kultūras. Anot gliuteno atsisakymo šalinininkų, jis kenksmingas kas trečiam žmogui, kurio organizmas yra net nepritaikytas tokiai mitybai. Pamenate senus laikus, kai tėvai klijuodavo tapetus su miltų ir vandens pagrindu pagamintais klijais? Būtent tokie klijai užverda mūsų žarnyne, kai valgome miltų produktus. Tad tie žmonės, kurie tiki, jog jų organizmas nepritaikytas šiam maistui, renkasi alternatyvas.

Rinktis kukurūzus, grikius, ryžius, avižas

Tad jeigu nevalgote rugių, kviečių, vis tiek galite valgyti kitas grūdines kultūras. Kukurūzai – pats geriausias pasirinkimas. Kukurūzų rūšių pasaulyje yra labai daug, o čia populiariausia yra geltonieji saldūs kukurūzai, kuriuos mes ir konservuojame, ir verdame, ir kepame. Taip pat galima valgyti grikius, iš kurių galima gamintis puikias košes bei duoneles. Galima šiek tiek sau leisti ryžių bei valgyti avižas. Iš visų šių grūdinių kultūrų taip pat yra gaminami miltai bei kepami atitinkami produktai: duonelės, sausainiai, traškučiai.

Ką sukelia gliuteno netoleravimas

Dėl kokių priežasčių žmonės atsisako gliuteno ir jo produktų? Dažniausiai skundžiamasi virškinimo problemomis, taip pat nuovargiu, galvos skausmu, prasta atmintimi. Aišku, dažnai žmonės tiesiog siekia gyventi stilingą gyvenimo būdą, dėl to rengiasi madingais rūbais, tampa veganais, nevalgo gliuteno ir daro kitus dalykus, kurie yra beprasmiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *